V místní farnosti působí P. Norbert

ImageNení to tak dávno, co farnost v Boršicích u Blatnice získala nového administrátora. Stal se jím P. Norbert Waclaw Nawrath, velmi zajímavý kněz, který pochází z Polska. Mezi jeho dřívější působiště patřilo nejen Valašsko, ale také USA. Brzy si budete moci přečíst tady na stránkách rozhovor s ním, zatím přinášíme jeho životopis.

P. Norbert Waclaw Nawrath se narodil 6. října 1970 v polské Ratiboři (Racibórz) nedaleko českých hranic. Dětství a mládí prožil v Křenovicích (Krzanowice) v Polsku, kde také absolvoval osmiletou základní školu.

V letech 1985 – 1989 studoval na Státním Gymnáziu v Ratiboři v oboru matematika - fyzika. Současně během docházky na základní školu a poté na gymnázium, studoval ještě na Státní hudební škole. v letech 1980 až 1987 tady absolvoval obor klavír a varhany. Po maturitní zkoušce v roce 1989 nastoupil do kněžského semináře v Nyse, které připravovalo bohoslovce pro duchovní službu v diecézi Opole.

Po pádu totality, na pozvání olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka, který osobně navštívil seminář v Nyse, se otec Norbert rozhodl přestěhovat na Moravu. V roku 1992 nastoupil do Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci a tamtéž pokračoval ve studiu teologie na Univerzitě Palackého.

V roce 1995 byl vysvěcen na jáhna a jeho první působiště bylo ve Vsetíně. Po roční jáhenské službě byl vysvěcen na kněze a ustanoven kaplanem ve Vizovicích. Pro nedostatek kněží kromě farnosti Vizovice sloužil ještě v dalších třech farnostech: Horní Lhota, Bratřejov a Jasenná. V roce 1998 jej otec arcibiskup ustanovil administrátorem a následně farářem na poutním místě ve farnosti Štípa u Zlína. Pak byl pověřen ještě duchovním správcem ve farnostech Hvozdná,Kašava a Lukov.

Od téhož roku 1998 působil otec Norbert v děkanátě Vizovice jako kaplan pro mládež. V roce 2003 na pozvání otce biskupa Petra Esterky, který má na starosti české katolíky v zahraničí, otec Norbert odjel do Kalifornie v USA, kde soužil našim krajanům ve třech českých misiích: v Los Angeles, San Francisco a San Diego. Během pobytu v Kalifornii otec Norbert vypomáhal také v polské farnosti v Yorba Linda (diecéze Orange) kde také celou tu dobu bydlel.

Po třech letech se v roce 2006 vrátil zpět do republiky. Od 1. listopadu působí ve farnosti Boršice u Blatnice (do které patři také obec Suchov) a ve farnosti Nová Lhota. 1. prosince 2007 byl jmenován administrátorem obou zmiňovaných farnosti.

Rodiče otce Norberta žiji v Polsku v jeho rodné farnosti v Křenovicích  (Krzanowice).Jeho starší bratr Petr je také knězem a působí v diecézi Opole. Kromě polštiny a češtiny mluví otec Norbert ještě anglicky a německy.

 


OBEC Boršice u Blatnice
687 63 Boršice u Blatnice 157
Tel.: +420 572 582 712
Fax: +420 572 582 712

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
datová schránka: 2eebfdr

Úřední hodiny:
Pondělí, Středa:
7:30 - 12:00
13:00 - 17:00